اثر آلودگی هوا بر کودکان و نکاتی واسه مراقبت از اونا 

 

آلودگی هوا که الان به یکی از مهم ترین مشکلات جوامع در سراسر دنیا تبدیل شده، خطری جدیه که سلامتی همه آدما به ویژه کودکان رو تهدید می کنه. اثرات بد به دلیل آلایندهای موجود در هوایی که کودکان دلبند ما تنفس می کنن، طیف زیادی از مریضیا رو نصیب اونا می کنه که تا خیلی وقت دامن گیرشون هستش. تحقیقات زیادی که تا الان درباره اثر آلودگی هوا بر کودکان و نوزادان انجام شده، رابطه بین آلودگی هوا و مریضیای ریوی و تنفسی مثل آسم و هم مشکلاتی مثل تولد زودرس نوزادان، کمبود ویتامین D، تغییر در سیستم ایمنی بدن و حتی مرگ ومیر رو تأیید می کنه.

 

کودکان، اصلی ترین قربانیان آلودگی هوا

آلودگی هوا نه تنها بر کودکان، بلکه بر بزرگسالان هم اثر نامطلوبی داره. اما به چند دلیل کودکان در خطر خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان قرار دارن. بعضی از مهم ترین این دلایل به توضیح زیر هستن:

 • کودکان سریع تر نفس میکشن و تعداد تنفس اونا در دقیقه، بیشتر از بزرگسالانه.
 • بیشتر از راه دهن نفس میکشن و در هر تنفس حجم هوای زیادی رو وارد ریها می کنن.
 • جنب و جوش بیشتری نسبت به بزرگسالان دارن.
 • معمولا زمان بیشتری رو در فضای بیرون از خونه، مثل پارک یا حیاط منزل می گذرونن.
 • ریه هاشون از زمان تولد بازم در حال رشده.
 • سیستم ایمنی بدن شون هنوز کامل نشده.
 • در صورت وجود سرب در هوا، کودکان به دلیل اونکه قد کوتاه تری دارن بیشتر در خطر خطر قرار می گیرن. چون سرب به دلیل سنگین بودن، به سطح زمین نزدیک تره.

آلایندهای موجود در هوا و اثرات بد اون بر کودکان

از بین آلایندهای موجود در هوا، شش مورد به عنوان خطرناک ترین اونا شناخته شدن. این آلایندها اوزون، ذرات آویزون در هوا، دی اکسیدنیتروژن (NO2)، دی اکسیدگوگرد (SO2)، مونواکسیدکربن (CO) و سرب هستن که اثرات بد به دلیل اونا بر محیط زیست و پس بر سلامتی کودکان به مراتب بیشتره.

طبق تحقیقات انجام شده، آلودگی هوا با افزایش میزان مرگ ومیر در کودکان و بزرگسالان رابطه داره. یکی از نتیجه های اون، سندرم مرگ یهویی نوزاد پس از تولده که یکی از علل اصلی مرگ ومیر نوزادان به ویژه در کشورهای پیشرفت یافته شناخته شده. محققان با بررسی سیستماتیک مقالات و تحقیقات انجام شده، تونستن رابطه معناداری بین ذرات آویزون در هوا و مرگ ومیر به دلیل سندرم مرگ یهویی و مشکلات تنفسی در نوزادان و کودکان زیر ۵ سال پیدا کنن.

مریضیای تنفسی

قرارگرفتن در خطر آلایندهای هوا، خطر دچار شدن به مریضیای تنفسی زیاد و طولانی رو در کودکان گرفتار به آسم و حتی کودکان سالم افزایش می ده. به ویژه اگه این کودکان به طور منظم در فعالیتای ورزشی شرکت کنن. آلودگی هوا ممکنه میزان حملات رو در کودکان گرفتار به آسم تا حد بستری شدن اونا در بیمارستان زیاد کنه. تحقیقات زیادی رابطه بین آلودگی هوا و رشد ناقص ریه ی کودکان و مشکل در کارکرد اونو تأیید می کنه.

افزایش خطر دچار شدن به نرمی استخوان به دلیل کمبود ویتامین D

در مناطق گرمسیری، کودکانی که در مناطقی با سطح بالاتری از آلودگی هوا زندگی می کنن، نسبت به کودکان دیگر، بیشتر در خطر خطر دچار شدن به نرمی استخوان به دلیل کمبود ویتامین D قرار دارن. در مناطقی که آلایندهای هوا زیاده، میزان اشعه ی فرابنفش نوع B که واسه تبدیل ۷-دی هیدروکلسترول به ویتامین D3 لازمه، کمتره و واسه همین این کودکان از کمبود این ویتامین رنج می برن.

تغییر در سیستم ایمنی

یک مطالعه انجام شده روی کودکان ۹ تا ۱۱ ساله در ۱۷ شهر اروپا نشون داده آلودگی هوا می تونه نحوه ی تکامل سیستم ایمنی کودکان رو تحت اثر بذاره. سیستم ایمنی کودکان در برابر مریضیا خیلی ضعیفه و پس مریضیای به دلیل آلودگی هوا خیلی آسون می تونه سیستم ایمنی اونا رو هدف بذاره.

پیشنهادایی مهم واسه مراقبت از کودکان موقع آلودگی هوا

۱. کودکان عزیز تون رو در خونه نگه دارین و جز در مواقع لازم اونا رو بیرون نبرین. اگه هم مجبور به این کار شدید سعی کنین صبح زود یا آخر شب این کار رو انجام بدین.

۲. از فعالیت زیاد و شدید کودکان تون جلوگیری کنین. فعالیت زیاد باعث ورود حجم هوای بیشتر و پس آلودگی بیشتری به ریهای اونا می شه.

۳. روی صورت کودک تون ماسک هوا بذارین. ماسکا تا حد زیادی از ورود بعضی آلایندهای خطرناک، گرد و غبار و باکتریا به ریها جلوگیری می کنن.

۴. هوای داخل خونه رو تمیز نگه دارین. علاوه بر آلودگی هوا که به داخل خونه هم راه پیدا می کنه، طبق تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست، هوای داخل منازل می تونه حتی ۵ برابر آلوده تر از فضای بیرون باشه. پس می تونین با رعایت بعضی نکات و با استفاده از دستگاه هایی که دارای هستن، هوای داخل منزل رو پاکیزه نگه دارین.

۵. مایعات بیشتر و غذاهای سالم استفاده کنین. این پیشنهاد نه تنها واسه کودکان بلکه واسه همه اعضای خونواده. افزایش مصرف مایعات به مراحل سم زدایی در بدن تون کمک و از بروز علائم شدید به دلیل آلودگی هوا جلوگیری می کنه. غذاهایی که شامل مقادیر زیادی ویتامین C و اسیدهای چرب امگا هستن، به تقویت سیستم ایمنی بدن تون کمک می کنن.

۶. شکلای مختلف گیاهان رو در خونه خود پرورش بدین، اگه هم نمی تونین خیلی به اونا رسیدگی کنین از گیاهان آپارتمانی که احتیاجی به رسیدگی زیاد ندارن استفاده کنین.

اثرات بهبود کیفیت هوا بر سلامتی کودکان

طبق تحقیقات، تمهیداتی که در آلمان شرقی به خاطر کاهش سطح دی اکسیدگوگرد و ذرات آویزون در هوا انجام شد، باعث شد کارکرد ریه ی کودکان تا حد زیاد بهبود یابد. از نتایج دیگر کاهش آلودگی هوا در این منطقه، بهبود آسم و کاهش گسترش مریضیای تنفسی مثل برونشیت، سینوزیت و سرماخوردگی شدید بود. در آمریکا، کودکانی که به ایالتای با میزان کمتر ذرات آویزون نقل جای کردن، کارکرد ریه شون بهبود پیدا. کاهش غلظت اوزون در آتلانتا هم باعث کاهش قابل توجه ای در حملات آسم شد.

امتیازات بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی اون بر سلامتی و اقتصاد جامعه

با رشد و پیشرفت ی شهرها و افزایش جمعیت، اهمیت آگاهی همه اقشار جامعه از آلودگی هوا و اثرات بد اونم زیاد می شه. محققان با تعیین یک چارچوب جدا سازی وتحلیل طبق سود و هزینه دریافتند کاهش آلودگی هوا علاوه بر امتیازات بهداشتی، امتیازات اقتصادی زیادی هم در جامعه داره. چون میزان مرگ ومیر و مشکلات قابل توجه به دلیل آلودگی هوا به هزینه های اقتصادی زیادی واسه جامعه منجر می شه. پس رسیدگی به مسئله آلودگی هوا به خاطر حفاظت از سلامت کودکان و حمایت از نسلای آینده باید در اولویت کار دولت، پزشکان، معلمان و خونوادها بگیره.

همه با هم در این مهم بکوشیم.

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

Error: Your Requested widget " search-3" is not in the widget list.
 • [do_widget_area first-footer-widget-area]
  • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area1]
   • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area2]
    • [do_widget_area homepage-normal-widget-area1]
     • [do_widget_area homepage-normal-widget-area2]
      • [do_widget_area narrow-primary-widget-area]
       • [do_widget_area primary-widget-area]
        • [do_widget id="recent-posts-2"]
        • [do_widget id="recent-comments-2"]
        • [do_widget id="archives-2"]
        • [do_widget id="categories-2"]
        • [do_widget id="meta-2"]
       • [do_widget_area widgets_for_shortcodes]
        • [do_widget id="search-3"]
        • [do_widget id="search-4"]
       • [do_widget_area wp_inactive_widgets]
         

        دیدگاهتان را ثبت کنید

        آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

        *

        bigtheme