واسه رفع لکهای قهوه ای صورت چیکار باید کرد؟ 

 

وقتی که پوست در خطر تابش پرتوهای آفتاب قرار بگیره، تولید سلولایی به نام «ملانوسیت» زیاد می شه. این موجب افزایش ملانین در پوست می شه. نتیجه این اتفاق ایجاد لکهایی روی پوسته که با عنوانایی چون لکهای قهوه ای یا لکهای پیری، لکهای تیره، لکهای آفتاب سوختگی و لکهای کبدی شناخته می شن. همه اینا در مجموعه ای به نام «هیپرپیگمانتاسیون» قرار میگیره. در این مقاله روشایی رو واسه رفع لکهای قهوه ای صورت اشاره می کنیم.

 

لکهای قهوه ای بیشتر در نواحی صورت، گردن، پشت، سینه، شونِه و دستا مشاهده می شن. پیری، عوامل ژنتیکی و قرار گرفتن در خطر نور آفتاب از مهم ترین دلایل ایجاد لکهای قهوه ایه. عوامل دیگری مثل استرس، بارداری، کمبود ویتامین و ضعف کبد هم می تونن از دلایل اتفاق این پدیده باشن.

معمولا لکهای پوستی ضرری ندارن، ولی باعث کاهش جذابیت ظاهری می شن. راه هایی واسه رفع لکهای قهوه ای صورت وجود دارن که می تونن به طور طبیعی و بی مشکلات، موثر باشن.

آسیبایی که در اثر نا آرومی، پرتوهای فرابنفش آفتاب و بقیه عوامل محیطی ایجاد می شن، سلولای پوستی رو مجبور می کنن واسه محافظت از خود، رنگدانهای بیشتری تولید کنن. البته تغییر در سطح هورمون استروژن (در اثر بارداری یا مصرف قرصای ضدبارداری) هم می تونه در بروز این آسیب مؤثر باشه.

نتیجه تولید غیریکنواخت رنگدانها می تونه روی رنگ پوست تأثیراتی بزاره. این اثرات به اشکال متفاوتی نمایان می شن. آسیبا در پوستای روشن بیشتر به شکل کک ومک و آفتاب سوختگی نمایان می شه.

درمان خونگی رفع لکهای قهوه ای صورت

۱. آب لیمو ترش

آب لیمو ترش با خواص خود به روشن شدن پوست کمک می کنه و درمان مناسبی واسه رفع لکهای قهوه ای صورت حساب می شه. علاوه بر این، آب لیمو ترش لطافت، شفافیت و زیبایی پوست رو افزایش می ده.

 • آب لیمو رو به طور مستقیم روی نقاطی که لکه هست، بریزین. اجازه بدین آب لیمو به مدت نیم ساعت در محل دلخواه بمونه. بعد اون نقاط رو با آب سرد بشویید. این کار رو دوبار در روز و به مدت دو ماه بکنین تا از اثرات اون متعجب شید. اگه پوست صورت تون حساسه، آب لیمو رو با گلاب یا عسل مخلوط کنین.
 • انتخاب دیگرتون واسه بهره مندی از اثرات آب لیمو ترش اینه که اونو با مقداری شکر مخلوط کنین تا مقداری غلیظ تر شه و ترکیب حاصل رو به شکل ماسکی روی پوست تون (به ویژه روی لکها) بمالید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت تون رو بشویید. این کار رو چندبار در هفته بکنین. می تونین به ترکیب بالا کمی روغن زیتون هم اضافه کنین.

۲. آب دوغ

آب دوغ شامل اسید لاکتیکه و میتونه بی ایجاد خشکی پوست، لکها رو از صورت تون بزداید.

 • با تکه ای پنبه آب دوغ رو روی لکهای پوست تون بمالید. بعد از چند دقیقه صورت خود رو با آب بشویید. اگه صورت تون چربه یا جوش داره، می تونین کمی آب لیمو به آب دوغ اضافه و اونو استفاده کنین.
 • یک روش دیگر اینه که چار قاشق چای خوری آب دوغ رو با دو قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی ترکیب کنین و بعد اونو روی لکهای پوستی بمالید.

این روش رو یک یا دو بار در روز تکرار کنین و تا جایی ادامه بدین که از نتیجه حاصل راضی شید.

۳. روغن کرچک

روغن کرچک خواص درمانی بالایی داره و در رفع لکهای قهوه ای صورت به شما کمک می کنه. واسه درمان لکهای قهوه ای می تونین به همراه روغن کرچک از روغن ویتامین E، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام استفاده کنین.

اول به کمک پنبه، روغن کرچک رو روی لکها بمالید. بعد اون نواحی رو به آرامی واسه چند دقیقه ماساژ بدین. بعد بذارین روغن کرچک واسه چند ساعت روی پوست تون بمونه و درنهایت اونو با آب بشویید. این کار رو یک بار در صبح و یک بار در شب بکنین تا لکها از بین برن و رنگ پوست تون یکنواخت شه.

۴. سرکه سیب

سرکه ی سیب، درمانی مؤثر واسه رفع لکهای قهوه ای صورته.

 • مقداری سرکه ی سیب رو با مقدار مساوی آب مخلوط کنین. می تونین از کمی عسل هم استفاده کنین. بعد این ترکیب رو روی لکهای قهوه ای بمالید و پس از چند دقیقه اونو با آب بشویید. این کار رو یک بار در روز بکنین و تا جایی ادامه بدین که اثرات مثبت اون ظاهر شه. می تونین از سرکه ی سیب خالص هم استفاده کنین، ولی ممکنه باعث سوزش پوست تون شه.
 • می تونین نصف قاشق چای خوری سرکه ی سیب رو با چند قاشق چای خوری آب پرتقال ترکیب کنین. اونو روی پوست تون بمالید و بذارین خشک شه. بعد اونو با آب بشویید. این کار رو یک یا دو بار در روز و به مدت چار یا پنج هفته بکنین.

۵. آلوئه ورا

آلوئه ورا خاصیت درمانی واسه پوست داره و به بازیابی پوست کمک می کنه. پس ماده مناسبی واسه رفع لکهای قهوه ای صورته. آلوئه ورا در درمان آسیبای به دلیل پرتوهای خورشید اثر مضاعفی داره.

 • به آرامی ژل آلوئه اون طرف تازه رو روی لکها بمالید. بذارین به مدت نیم ساعت روی پوست تون بمونه. بعد محل دلخواه رو با آب سرد بشویید. این کار رو دوبار در روز و به مدت یک ماه ادامه بدین. به احتمال زیاد پس از این مدت، نشونه های مثبتی خواهید دید.
 • اگه ژل آلوئه اون طرف تازه در دسترس نبود، می تونین از آب آلوئه ورا استفاده کنین.

۶. چوب صندل

چوب صندل یک ماده ضدپیری و ضدعفونی کنندهه که به کاهش هیپرپیگمانتاسیون و رفع لکهای قهوه ای صورت کمک می کنه.

 • می تونین با دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل، دو قاشق چای خوری گلاب، یک قاشق چای خوری گلیسیرین و یک قاشق چای خوری آب لیمو ترش یک داروی خونگی بسازید. این ترکیب رو روی لکها بمالید و بذارین خودش خشک شه. بعد اونو با آب سرد بشویید. این کار رو چندبار در هفته تکرار کنین تا لکهای قهوه ای پنهون شن.
 • یک قاشق غذاخوری آب پرتقال، یک قاشق چای خوری آب لیمو و محتویات دو کپسول ویتامین E رو با دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل ترکیب کنین. این مواد رو خوب ترکیب کنین و روی صورت تون بمالید. اونو به مدت نیم ساعت روی پوست تون بذارین و بعد اونو با آب بشویید. این کار رو چندبار در هفته بکنین تا بهبود انجام بشه.
 • نقاط آسیب دیده رو با چند قطره از روغن چوب صندل به همراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام ترکیب کنین. این کار رو هر روز و پیش از رفتن به رختخواب بکنین و بذارین در طول شب روی پوست تون بمونه.

۷. ترب کوهی

ترب کوهی نام دسته ای از شب بویانه که شامل خردل، کلم بروکلی و کلم پیچ می شه. ترب کوهی خواص فوق العاده ای داره. این گیاهان به دلیل ی خاصیت شفاف کنندگی شون به پاک کردن لکهای پیری و کک و مک کمک می کنن و پوستی بی لکه رو واسه تون به ارمغان میارن.

 • محلولی از ترب کوهی رو به طور مستقیم روی پوست تون بمالید. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه محل دلخواه رو بشویید. این کار رو چندین مرتبه در هفته تکرار کنین.
 • می تونین ترب کوهی رو رنده و با یک چهارم فنجون سرکه سیب ترکیب کنین و به مدت دو هفته کنار بذارین. پس از گذشت دو هفته، این ترکیب رو به کمک پنبه ای روی لکهای پوست تون بمالید. این روش درمانی رو سه بار در روز و به مدت یک ماه تکرار کنین.

۸. پاپایا

آلفا هیدروکسی اسید و آنزیمای خاصی که در پاپایا وجود دارن، در درمان خشکی پوست، درمان جوش، رفع لکهای قهوه ای صورت و بقیه مشکلات پوستی تاثیردارن و پوستی نورانی و شفاف به شما می بخشن.

یک قاشق غذاخوری پاپایای رنده شده ی تازه رو روی لکهای قهوه ای بمالید و ماساژ بدین. پس از ۲۰ دقیقه اونو با آب ولرم بشویید. این کار رو دوبار در روز تکرار کنین تا لکها به مرور پنهون شن.

ممکنه بعضی افراد نسبت به پاپایا حساسیت داشته باشن، پس پیشنهاد می شه ۲۴ ساعت قبل از شروع این درمان، اونو روی ناحیه ای دیگر از پوست تون تست کنین.

۹. ماست

ماست با خواص خود می تونه پوست تون رو به طور طبیعی نورانی و روشن تر کنه.

 • مقداری ماست روی لکهای پوست تون بمالید و اجازه بدین خودش خشک شه. پس از گذشت ۲۰ دقیقه اونو با آب سرد بشویید. واسه نتیجه گیری سریع تر قبل از خواب ماست رو روی پوست تون بمالید. بهتره ماست در طول شب روی پوست تون بمونه.
 • می تونین یک قاشق غذاخوری ماست آسون، دو قاشق غذاخوری پودر جو دوسر و یک قاشق چای خوری آب لیموی تازه رو با هم ترکیب کنین. ترکیب حاصل رو روی پوست تون بمالید و بذارین به مدت نیم ساعت روی پوست تون بمونه. بعد اونو با آب سرد بشویید و کمی مرطوب کننده روی اون محل بمالید. این کار رو چندبار در هفته تکرار کنین.

۱۰. آب پیاز

استفاده از آب پیاز، یک راه دیگر واسه رفع لکهای قهوه ای صورته. خاصیت اسیدی آب پیاز در کنار خاصیت روشن کنندگی اش، می تونه در پنهون کردن لکهای قهوه ای مؤثر باشه. علاوه بر آب پیاز، آب سیر هم در رفع این لکها تأثیرگذاره.

 • پیاز رو برش بدین و برشا رو روی لکها بمالید. این کار رو دو یا سه مرتبه در روز تکرار کنین.
 • یک روش دیگر اینه که یک قاشق غذاخوری آب پیاز رو با دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنین و روی لکهای پوستی بمالید. بذارین ترکیب حاصل به مدت ۱۵ دقیقه روی لکها بمونه. بعد نقاط دلخواه رو خوب با آب بشویید تا بوی سریع پیاز از بین برود.

واسه مشاهده ی نتایج مناسب، صبر و صبر داشته باشین. این لکها معمولا در طول یک یا دو هفته از بین نمی رن و روند درمان اونا ممکنه هفته ها طول بکشه.

درمان دارویی واسه رفع لکهای قهوه ای صورت

یکی از روشای درمان، استفاده از کرمای موضعی شامل هیدروکینونه. این کرما سرعت تولید رنگدانها رو کمتر می کنن و یکی از قوی ترین داروها واسه شفاف تر شدن پوست حساب می شن. البته مقدار بالای این ماده می تونه اثرات سمی روی پوست داشته باشه. بعضی کشورها مصرف این دارو رو ممنوع کردن. در آمریکا بیشتر پزشکان مقادیر کم این دارو رو بی خطر میدونن، ولی بیمارانِ خود رو به دقت تحت نظر دارن.

پزشکان معمولا کرم هیدروکینون ۴% رو تجویز می کنن. ولی کرم هیدروکینون ۲% هم معمولا بی نسخه دکتر قابل تهیهه. هیدروکینون در صورت مصرف درازمدت می تونه تولید رنگدانها رو افزایش بده. پس پزشکان پس از یک دوره مصرف، یک دوره استراحت واسه بیماران خود در نظر می گیرن تا اثر هیدروکینون برعکس نشه.

ممکنه رتین-A (ترتینوئین) و بقیه استروئیدها همراه با هیدروکینون یا به جای اون تجویز شه، ولی اثر اونو نداره. بعضی از پزشکان ترجیح میدن به جای تجویز هیدروکینون داروهای بی نیاز به نسخه رو تجویز کنن. این داروها تولید رنگدانها رو کاهش میدن، ولی مشکلات جانبی هیدروکینون رو ندارن. یکی از این داروهای مناسب، کرمای شامل کوژیک اسید هستن.

ویتامین C یک درمان معروف دیگره. تحقیقات نشون دادن ویتامین C در شفافیت پوست و از بین بردن لکهای پوستی تأثیری نزدیک به هیدروکینون داره، ولی مشکلات اونو نداره. منیزیم اسکوربیل فسفات یکی از مشتقات پایدار ویتامین Cه که می تونه نقش مثبتی در از بین بردن لکهای پوستی داشته باشه.

طبق تحقیقات سویا، نیاسین آمید، الاژیک اسید، آربوتین و شیرین بیان از بقیه موادی ان که می تونن در رفع لکهای قهوه ای صورت مؤثر باشن. ممکنه دکتر تون یکی از این ترکیبات رو با هیدروکینون ترکیب کنه تا حساسیتا و واکنشای بدن تون رو به کمه کم برسونه.

بیشتر افراد فکر می کنن درمانای لکهای پوستی باید به سرعت تأثیرشان رو نشون بدن، درحالی که این آسیبا از نقاط عمیق تر شروع شده و کم کم به سطح رسیدن. پس از بین بردن اونا هم روندی زمان بر هستش. واسه همین «صبر» یکی از عوامل لازم در درمان لکهای قهوه ای پوسته.

محافظت از پوست

هیپرپیگمانتاسیون در طول شب به وجود نمیاد. بلکه نتیجه نور آفتابه و به مرور اتفاق میفته. در زیر پیشنهادایی واسه پیشگیری از این حالت اومده.

۱. به دنبال سایه باشین

بهتره بیماران در خطر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرند. تا حد امکان و حتی در فاصله ها کم هم از قرار گرفتن پوست تون در خطر نور آفتاب خودداری کنین.

۲. هیچوقت کرم ضدآفتاب رو فراموش نکنین

باید هر روز از کرم ضدآفتاب با SPF ۳۰ استفاده کنین. هر تابشی فرابنفشی که به پوست تون برخورد می کنه، می تونه آسیب زا باشه. پرتوهای آسیب زا می تونن از ابرها و شیشها عبور کنن. پس هیچ وقت کرم ضدآفتاب رو فراموش نکنین.

۳. از کلاه استفاده کنین

کلاهی که لبه پهن داشته باشه، می تونه سد حفاظتی خوبی واسه صورت تون باشه. فراموش نکنین که صورت تون مستعدترین نقطه واسه بروز هیپرپیگمانتاسیونه. اگه تحت درمان هستین، استفاده از یک سد محافظتی مثل کلاه خیلی خوبه. باید هرروز از یک کلاه لبه دار استفاده کنین، وگرنه کرمای درمانی هیچ تأثیری ندارن.

برگرفته از: webmd top10homeremedies

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

Error: Your Requested widget " search-3" is not in the widget list.
 • [do_widget_area first-footer-widget-area]
  • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area1]
   • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area2]
    • [do_widget_area homepage-normal-widget-area1]
     • [do_widget_area homepage-normal-widget-area2]
      • [do_widget_area narrow-primary-widget-area]
       • [do_widget_area primary-widget-area]
        • [do_widget id="recent-posts-2"]
        • [do_widget id="recent-comments-2"]
        • [do_widget id="archives-2"]
        • [do_widget id="categories-2"]
        • [do_widget id="meta-2"]
       • [do_widget_area widgets_for_shortcodes]
        • [do_widget id="search-3"]
        • [do_widget id="search-4"]
       • [do_widget_area wp_inactive_widgets]
         

        دیدگاهتان را ثبت کنید

        آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

        *

        bigtheme