دانلود پایان نامه پشته پروتکلی شبکه­های حسگر –بهبود خوشه بندی شبکه های حسگر بیسیم

خرید و دانلود متن کامل:

پایان نامه ارشد کامپیوتر - نرم افزار دانشگاه آزاد ساری:بهبود خوشه بندی شبکه های حسگر بیسیم با استفاده از ترکیب الگوریتم ژنتیک و کلونی مورچگان

پایان نامه ارشد کامپیوتر – نرم افزار دانشگاه آزاد ساری:بهبود خوشه بندی شبکه های حسگر بیسیم با استفاده از ترکیب الگوریتم ژنتیک و کلونی مورچگان

پشته پروتکلی

مطابق شکل۲-۳ پشته پروتکلی شبکه­های حسگر از یک طرف دارای پنج لایه شامل لایه­ های فیزیکی، پیوند و کنترل رسانه انتقال، شبکه، انتقال و کاربرد و از طرفی دارای سه فاز مدیریت انرژی، مدیریت حرکت و مدیریت وظیفه است . وظیفه لایه فیزیکی عملیات مدولاسیون و ارسال و دریافت در سطح پایین می­باشد. لایه کنترل دسترسی رسانه باید قادر باشد با حداقل تصادم به روش پخش همگانی با هر گره همسایه ارتباط برقرار کند. لایه شبکه وظیفه مسیریابی را بر عهده دارد. لایه انتقال وظیفه مدیریت جریان انتقال بسته­ها را در صورت نیاز کاربرد بر عهده دارد. بسته به کاری که شبکه برای آن طراحی شده انواع مختلف نرم­افزارهای کاربردی می­تواند روی لایه کاربرد استفاده شود و خدمات مختلفی را ارائه نماید.

شکل 2-3: پشته پروتکلی شبکه¬های حسگر

شکل ۲-۳: پشته پروتکلی شبکه­های حسگر

شکل ۲-۳: پشته پروتکلی شبکه­های حسگر

فاز مدیریت انرژی با دخالت در کلیه لایه­ها، چگونگی مصرف انرژی برای گره را تعیین می‌کند. در واقع برای کاهش مصرف انرژی به الگوریتم­ها و پروتکل­های انرژی آگاه نیازمندیم. مثلا اینکه یک گره پس از دریافت یک پیغام از یکی از همسایگانش، دریافت کننده­اش را خاموش کند باعث جلوگیری از دریافت دوباره پیغام و در نتیجه کاهش مصرف انرژی می‌گردد. ایده دیگری که می­تواند همزمان استفاده شود این است که گره­ای که به سطح پایین انرژی رسیده به همسایه­هایش اعلام همگانی می­کند که انرژی­اش در حال اتمام است و نمی­تواند در مسیردهی پیغام­ها شرکت داشته باشد. گره­های همسایه پس از آن، پیغام­ها را از طریق گره­های دیگر مسیردهی خواهند کرد. فاز مدیریت حرکت، که به بکارگیری روش­های مکان آگاه در لایه­های مختلف بر می­گردد، جابجایی گره را تشخیص داده و ثبت می­کند بنابراین رد گره متحرک دنبال و در صورت لزوم مدیریت می­شود. فاز مدیریت وظیفه وظایف گره­ها را زمان­بندی کرده و متعادل می­سازد. مثلا اگر وظیفه حس به یک ناحیه معین محول شد همه گره­های حسگر آن ناحیه لازم نیست عملیات حس را بطور همزمان انجام دهند بلکه این وظیفه می­تواند بسته به کاربرد به برخی گره­ها مثلا به گره­هایی که قابلیت اطمینان بیشتر یا ترافیک کمتر یا انرژی بیشتر دارند محول شود.

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]