عملکرد مهاربند کمانش ناپذیر و تعیین پارامترهای عملکرد لرزه ای مورد استفاده استاندارد 2800 ایران

مزایا ومعایب بادبند BRB

مزیت­های BRB در مقایسه با قاب­های خمشی یا بادبندی، بصورت زیر می­باشد:

BRBها کمانش­های نامطلوب را، بوسیله فراهم کردن استهلاک انرژی بیشتر و پایدارتر در تحریکات ناشی از سطوح لرزه­ای بالا تحت فشار و کشش، حذف می­کنند.

BRBها نصب اقتصادی بهتر را، از طریق اتصالات پیچی و پینی به گاست پلیت فراهم می­کند.

بادبندها همانند فیوزهای قابل تعویض سازه­ای عمل می­کنند و همچنین خسارات را با المان­های دیگر به حداقل می­رساند و بادبند خسارت دیده پس از زلزله جایگزین می­شود.

بعلاوه مدل کردن رفتار چرخه­ای BRB ها در تحلیل غیر­خطی آسان می­باشد.

در بهسازی لرزه­ای،  BRBها می­توانند مزایای بیشتری نسبت به سیستم مهاری معمولی بادبندی داشته باشد [۱۱] این مزایا عبارتند از:

۱-سختی جانبی الاستیک بالای بادبندهای BRB در تحریکات ضعیف زمین در مقایسه با قاب­های خمشی ارضاء محدودیت DRIFT آیین­نامه­ها را تسهیل می­کند.

۲-بادبندهای BRB کمانش نامطلوب بادبندهای هم محور را حذف کرده و به همین سبب استهلاک انرژی بیشتر و پایدارتری در زمین لرزه­های قوی فراهم می­کنند.

متن کامل فایل در لینک زیر :

۳-بادبندهای BRB اگر به وسیله اتصالات پیچی به گاست پلیت متصل شوند از لحاظ اقتصادی قیمت­های مربوط به جوشکاری کارگاهی به همراه نظارت آنرا حذف می­کنند.

۴-بادبندهای BRB مانند یک فیوز سازه­ای قابل تعویض عمل می­کنند که خرابی را در المان­های سازه­ای دیگر کمینه کرده و قابلیت تعویض بعد از زلزله­های بزرگ را دارا می­باشد.

۵-بادبندهای BRB برای مقاوم­سازی بسیار مناسب­تر از بادبندهای مرسوم به دلیل الزامات طراحی ظرفیتی برای سیستم آتی در فراهم آوردن فونداسیون پرهزینه و تقویت دیافراگم کف می­باشند.

در طرف مقابل بادبندهای BRB معایب زیر را به دنبال دارد:

۱-  بادبندهای BRB در انحصار شرکت­های خصوصی قرار دارند.

۲- اگر در ساختن هسته مرکزی از فولادهایی با بازه مقاومت جاری شدن وسیع استفاده شود، نیروهای اضافه­ای به سازه اعمال می­شود.

۳- نصب کارگاهی این نوع بادبندها از نصب بادبندهای هم محور به دقت بیشتری نیاز دارد.

۴- ممکن است تغییر شکل­های ماندگار بزرگ در بادبندهای BRB تحت زلزله­های بزرگ اتفاق بیفتد.

۵- نیاز به معیارهایی برای تشخیص خرابی و تعویض بادبندهای BRB است.

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]