پایان نامه روشهای تامین منابع مالی شهرداری ها در توسعه و عمران شهری

برخی استدلال می نمایند که افزایش هزینه ها عملاً تحت تأثیر درآمدها قرارداد ها بوده ودولتها در جریان توسعه با دریافت  مالیات بیشتر، هزینه های بیشتر را امکان پذیر نموده اند. حال اینکه این عامل تا چه اندازه افزایش هزینه شهرداری ها را توجیه می نماید بستگی زیادی به چگونگی تخصیص بودجه توسط دولت مرکزی به شهردار یها دارد می توان گفت که این عامل در جهت افزایش هزینه شهرداری ها عمل می نماید. البته تفویض اختیارات قانونی، شهرداری ها برای عوارض جدید می تواندامکانات افزایش هزینه توسط شهرداری ها را در این راستا فراهم سازد.”(حسن زاده ،     ۱۳۸۵، ص۱۳)

 

۳-۲- منابع درآمد شهرداری

۱-۳-۲-  قیمت گذاری خدمات شهری یا فروش خدمات

فروش خدمات را اصولاً در مورد کالاهای اجتماعی که در مورد آنها منع پذیری امکان پذیر است، می توان به کار گرفت . در این رابطه  برای مثال می توان  به  ورود یه  پارک های  تفریحی اشاره نمود . مزیت این  روش در درجه اول این است که کارایی استفاده  از منابع را  تأمین می نماید به عبارت دیگر مانع اسراف در نحوه استفاده از کالا می گردد. علاوه بر این، در این  روش با  استفاده  از  اطلاعات موجود  می توان  نسبت  به ارزیابی سطح  تقاضا و  پیش بینی  میزان  مطلوب ارائه آن  اقدام نمود.اما اشکال این روش این است که  تنها   در مواردی  کارآیی را حفظ  خواهد  نمود که  هزینه  نهایی  ارائه  آن  ناچیز  نباشد . در غیر این صورت بهتر خواهد بود که، از نظر حفظ کارایی کالا به صورت رایگان ارائه شود. علاوه بر این و مهمتر از اشکال فوق  باید  به غیر عادلانه  بودن  این روش اشاره نمود. چرا که افراد کم درآمد نیز  باید مبلغی  همانند افراد پر درآمد جهت استفاده از این کالاها و خدمات بپردازند. البته اشکال مربوط به غیر عادلانه  بودن زمانی مطرح  است که  قیمت گذاری خدمات  با  هدف  درآمد زدایی  یا  پوشاندن  هزینه ها انجام گرفته  باشد. در مواردی که شهرداری ها  به دلائلی از قبیل وجود منافع جنبی ناچار به پرداخت سوبسید باشند این اشکال لزوماً مطرح نخواهد بود.

 

۲-۳-۲- قیمت گذاری خدمات عمومی و نقش آن در کارائی:

شاید قیمت گذاری خدمات عمومی بیشتر از نقطه نظر مالی و اجرائی و عدالت مورد توجه سیاستگذاران قرار داشته باشند، اما  از بعد کارایی نیز قیمت گذاری حائز اهمیت است. توجه  به  جنبه کارایی  قمیت گذاری از این جهت از نظر اقتصاد دانان حائز اهمیت است که با توجه به  محدودیت منابع  یک  سیاست  صحیح  که تأثیر آن  بر کارایی استفاده  از  منابع  در آن لحاظ  شده  باشد، منجر به استفاده حداکثری از این  منابع  محدود خواهد گردید.

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پایان نامه : بررسی روشهای تامین منابع مالی شهرداری ها در توسعه و عمران شهری

 

۳-۳-۲-  قاعده قیمت گذاری بر اساس هزینه نهایی به منظور حفظ کارایی

چنانچه  قیمت یک کالا بر اساس هزینه  نهایی و یا  به عبارت دیگر هزینه  آخرین  واحد کالای تولید نشده  تعیین شود  در آن صورت می توان گفت که از منابع  موجود در جهت تولید آن کالا بهترین استفاده  به عمل آمده است و در نتیجه این قیمت گذاری می توان انتظار داشت که رفاه  جامعه حداکثر باشد.

انگیزه تعیین قیمت بر اساس هزینه نهایی خدمات و کالاهای عمومی در کشورهای پیشرفته عمدتاً  از  دو عامل ناشی می شود . اول جلوگیری از تخصیص بیش از حد مطلوب منابع به این خدمات و کالاها از طریق محدود کردن  میزان تقاضای جامعه  و  دوم جلوگیری از آسیب های زیست محیطی  به  خصوص آلودگی … به گونه ای که با سیاست قیمت گذاری  مناسب از منابع استفاده  مطلوب به عمل آید . اما  این  سیاست  در کشورهای  در حال  توسعه  بیشتر  با هدف  تأمین  منابع  مالی  برای  ادامه  گسترش  ارائه  این خدمات توصیه می شود.

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]