دانلود پایان نامه ارشد: تفاسیر محافظه کاری-ارتباط بین حسابداری محافظه کارانه وبحران مالی -فروش فایل

امر ذهنی

محافظه کاری آنقدر در حسابداری مستحکم شده که بیشتر نوعی نگرش حسابداران، یا امری ذهنی، است تا اینکه سازوکاری برای پاسخگویی به ابهام باشد. احتمالاً «چنانچه تردید جدی در مورد ارزش گذاری یک قلم وجود داشته باشد محافظه کاری به بازی گرفته می شود، اما این تمام موضوع نیست، محافظه کاری نگرش حسابداران در مورد تمام جنبه های حسابداری است»(مجتهدزاده، ۱۳۸۰).

مدیران و مالکان به طور طبیعی گرایش دارند که نسبت به واحد تجاری بیش از اندازه خوش بین باشند و این خوش بینی موجب می شود که دارایی ها و درآمدها بیش از واقع نشان داده شوند. محافظه کاری نوش داروی لازم برای این خوش بینی بیش از حد می باشد. کارول دواین[۱] استدلال می کند که فرونشاندن خوش بینی و القا بدبینی مشکل است. پیامدهای خوش بینی بیش از اندازه از پیامدهای بدبینی زیاد از حد، وخیم تر است. بنابراین قواعد حسابداری برای ارزش گذاری و ثبت بدهی ها و هزینه های عملیاتی و غیره عملیاتی نباید با قواعد حسابداری برای ارزش گذاری و ثبت دارایی ها و درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی یکسان باشد.

حسابدار ممکن است مرتکب یکی از اشتباهات زیر شود:

 1. رد اطلاعاتی که بعداً پی برده می شود درست است؛ یعنی رد فرضیه ی درست.
 2. پذیرفتن اطلاعاتی که متعاقباً دریافت می شود نادرست است؛ یعنی پذیرش فرضیه ی نادرست که در حسابرسی همان ریسک حسابرسی است.

با شناخت وجود این دو نوع ریسک می توان گفت که محافظه کاری با تحزیه و تحلیل احتمالات آماری مظابقت دارد و بنابراین راه منطقی رویارویی با ابهام است. با خصوص اعتباردهندگان نیاز دارند که بدانند وضعیت مالی واحدتجاری حداقل همان چیزی است که در صورت های مالی ارائه شده است. آنها نیاز به حاشیه ی ایمنی دارند تا خود را در مقابل تبعات منفی محافظت کنند. با وجود انتقادها طرفداران انتقاد دارند که کماکان از محافظه کاری در عمل پیروی می شود زیرا سال ها تجربه به حسابداران نشان داده که محافظه کاری میثاقی محتاطانه و مفید در محیطی پر از ابهام است.

۲-۴-۶  تفاسیر محافظه کاری

واتز ریشه محافظه کاری حسابداری در گزارشگری مالی را دلایل اقتصادی می داند و چهار عامل زیر را در شکل گیری آن ذکر می کند:

 1. قرارداد بین شرکت و اشخاصی که در استخدام آن هستند (مانند مدیران) و همچنین قراردادهایی که بین شرکت و طرف های خارج از شرکت وجود دارد. (تفسیر قراردادی محافظه کاری)
 2. افزایش در هزینه های دعاوی قضایی. (تفسیر دعاوی قضایی محافظه کاری)
 3. دیدگاه قنونگذاری حسابداری (مانند FASB، SEC)، (تفسیر قانونگذاری محافظه کاری)
 4. ارتباط بین سود گزارش شده و مالیات. (تفسیر مالیاتی محافظه کاری)

  دانلود پایان نامه : ارتباط بین حسابداری محافظه کارانه وبحران مالی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس

  مقاله :

  SID.ir | محافظه کاری حسابداری و بحران مالی

تفسیر قرارداد اشاره به تضاد منافع بین طرف های قراردا با واحد انتفاعی دارد. این قراردادها شامل قرارداد مدیران، قرارداد بدهی به سهامداران و سایر اعتباردهندگان می باشد(واتز، ۲۰۰۳).

هرکدام از این طرف ها به دنبال منافع خود می باشند. به عنوان مثال سهامداران تمایل دارند که با بیش نمایی درآمدها و دارایی ها، ثروت خود را در واحد اقتصادی افزایش دهند. همچنین مدیران تمایل دارند که از طریق بالا نشان دادن عملکرد مالی و دریافت پاداش، ثروت خود را افزایش دهند. مدیران و حسابرسان شرکت، بیشتر به خاطر بیش بیان کردن عایدات و دارایی ها تحت پیگرد قرار می گیرند تا کمتر بیان کردن آنها. همچنین قانونگذاران حسابداری، هزینه ناشی از بیش بیان کردن عایدات و دارایی ها را از منافع آن بیشتر می دانند. علاوه بر این ارتباط بین سود گزارش شده و مالیات نیز می تواند تمایلاتی را در شناسایی متفاوت هزینه ها و عایدات به وجود آورد.

[۱]Dvayn

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]