پایان نامه ارشد: تاثیر ویژگی‌های کمیته حسابرسی بر ارتباط ارزشی اطلاعات حسابداری-اندازه کمیته حسابرسی

اندازه کمیته حسابرسی: اندازه کمیته حسابرسی می‌تواند تاثیر سازنده‌ای روی کمیته حسابرسی داشته باشد. کمیته حسابرسی بزرگتر می‌تواند موثرتر باشد، به طوری که کمیته‌ها تمایل دارند که شامل اعضایی با تخصص‌های گوناگون برای انجام کنترل جدی‌تر رویه‌های گزارشگری مالی باشند (چوی، جن و پارک، ۲۰۰۴). کمیته بلوریبون (۱۹۹۹) توصیه می‌کند که کمیته حسابرسی حداقل باید سه عضو داشته باشد. به هر حال کمیته حسابرسی کمتر تمایل دارند که بر اساس رابطه‌ای خطی باشند؛ به این معنی که با افزایش اندازه کمیته حسابرسی موثر و با کاهش اندازه کمیته غیرموثر باشند. در این زمینه کارمانو و وافیس(۲۰۰۵) می‌گویند که کمیته حسابرسی بزرگتر، دانش وسیع‌تری دارند که بر مبنای آن استدلال و استنتاج می‌کنند.

ادبیات مالی موجود شواهدی در زمینه رابطه‌ای منفی میان اندازه هیات مدیره و اثربخشی نقش کنترلی مدیران فراهم می‌کند. از طرف دیگر هرچه کمیته حسابرسی بزرگتر باشد، برای مدیران اجرایی سخت‌تر خواهد بود که اکثریت اعضا را برای انجام اصلاحات پیشنهادی ارائه شده از سوی حسابرسان مستقل تحت تاثیر قرار دهند. این موضوع در عوض، احتمال اشتباه بااهمیت در صورتهای مالی و عدم رعایت اصول پذیرفته شده حسابداری را کاهش خواهد داد که منجر به گزارش حسابرسی مقبول خواهد شد و احتمال افشای شرایط ابهام یا محدودیت در رسیدگی افزایش خواهد یافت. بنابراین تعداد اعضای کمیته حسابرسی ممکن است نگرش مدیریت را نسبت به پذیرش یا عدم‌پذیرش پیشنهادهای تعدیلاتی حسابرسی مستقل تحت تاثیر قرار دهد (کانسوئلو و دفیوئنتس، ۲۰۰۷). در هر صورت کمیته‌های حسابرسی تمایل ندارند که با افزایش اندازه کمیته حسابرسی موثر و با کاهش اندازه‌ی کمیته غیرموثر باشند.

در خصوص اندازه کمیته حسابرسی می‌توان گفت، بیشتر شدن تعداد اعضای کمیته با افزایش کنترل‌ها به بهتر شدن گزارشگری مالی می‌انجامد. اندازه کمیته حسابرسی یک فاکتور مهم برای تحویل گزارش‌های پرمحتوا توسط شرکت است و برخی از شواهد تجربی حاکی از رابطه منفی بین اندازه کمیته و مدیریت سود بوده است. همچنین پژوهش‌ها نشام می‌دهد بین اندازه کمیته حسابرسی و سطح افشای سرمایه فکری رابطه مثبت وجود دارد (مومن‌زاده، ۱۳۹۲).

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]