پایان نامه بررسی تاثیر عدالت سازمانی بر عملکرد

نظریه عدالت رویه ای رهیافت نسبتاً جدیدی در زمینه انگیزش است. واژه رویه آن گونه که در پژوهش ها در زمینه عدالت به کار رفته است؛ از یک سری گام های متوالی بر ای هد ایت رفتارها و قضاوت ها در تخصیص منابع تشکیل شده است (رضائیان،۱۳۸۴،ص۴۹ )

تیبات و والکر آغاز کننده مطالعه در مورد عدالت رویه ها در مبانی نظری عدالت سازمانی بودند. مطالعه عدالت رویه ای و انصاف درک شده از فر ایندهایی که از طریق آنها پیامدها تخصیص می یابند نشان داد که توزیع پیامدها در بسیاری از اوقات اهمیتی به مراتب کمتر از فرایندهایی که از طریق آنها پیامدها تخصیص یافته اند دارد . در واقع عدالت رویه ای به راه هایی اشاره می کند که با آنها تصمیمات مدیریتی  اتخاذ می شوند. افراد در صورتی احساس عدالت می کنند که تصمیمات و رویه های مد یریت عادلانه، سازگار، شفاف، غیر ظالمانه و مناسب باشد و نگرش ها و نیازهای کارکنان را در نظر بگیرد.

از جمله مهمترین رویه هایی که افراد درسازمان با آن  مواجه اند رویه هایی همچون ارزیابی عملکرد، رویه های استخدام، رویه های ارتقا و پاداش دهی،رویه های رسیدگی به شکایات و تعارضات سازمانی می باشد. بنابراین همین که افراد با این رویه ها سرو کار پیدا می کنند، در مورد عادلانه بودن آن ها به قضاوت می نشینند. در نظریه عدالت رویه ای همانند نظریه برابر ی، درک انسان ها نقش کلیدی دارد. واکنش افراد جامعه نسبت به رویه ها، به چگونگی ادراکشان از رویه ها و نه ماهیت واقعی آن ها، بستگی دارد. زیرا از نظر روان شناختی انسان ها براساس واقعیت ها رفتار نمی کنند بلکه براساس ادراک خود از واقعیت واکنش نشان می دهند (احمدی آزرم،۱۳۸۸).

خرید فایل کامل:

لونتال (۱۹۷۶) شش اصل مرتبط با عدالت رویه ای رابیان کرده است. اصول پیشنهاد شده وی نشان می دهد فرایندهایی که این اصول را رعایت کنند به عنوان فرایند های منصفانه تلقی می شوند. به بیان دیگر برای اینکه رویه ای منصفانه باشد باید شش شرط زیر را داشته باشد.

ثبات و پایداری: یعنی اینکه رویه ها برای تمام افراد و درتمام شرایط به طور یکسان و مشابه اعمال گردد.

دوری از تعصب: هیچ استثنایی برای برخی افراد یا گروههای خاص قایل نباشد.

درستی و صحت: رویه ها بر پایه اطلاعات درست و معتبر شکل گرفته باشد.

قابلیت اصلاح: در صورت اشتباه بودن قابلیت تصحیح و تجدید نظر را داشته باشد.

معرف همه توجهات: تمام نظرات افراد ذینفع را بیان کند.

اخلاقی بودن: با اتکا بر اصول و موازین اخلاقی باشد (احمدی آزرم،۱۳۸۸).

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]