پایان نامه ارتباط عصاره الکلی سیاهدانه با لاین سلولی ACHN سرطان کلیه – فروش پایان نامه

ارتباط عصاره الکلی سیاهدانه با لاین سلولی ACHN سرطان کلیه

از دیر باز تاثیر عصاره­های مختلف گیاهی در درمان بیماری­های شناخته شده بود (سامی و تان[۱]، ۲۰۰۰). گیاه سیاهدانه از تیره آلاله و دارای گل­هایی به رنگ سفید شیری می­باشد از این گیاه به طور گسترده به خاطر اثرات آنتی­بیوتیکی، در اختلالات گوارشی کبدی، درمان انگل­های گوارشی، تحریک متابولیسم و درمان افسردگی استفاده می­شده است (سالم[۲]، ۲۰۰۵). در پژوهش­های متعددی مشخص شده که سیاهدانه دارای و ترکیبات کینونی آن مثل تیموکینون دارای اثرات ضد سرطانی در کولون، کبد، پوست، رحم و پستان می­باشد (وردن و همکاران[۳]، ۱۹۹۸). همچنین عصار ه الکلی سیاهدانه نیز دارای اثرات آپوپتوتیک و کاهنده اثرات سمی دارویی در درمان­های متداول سرطان­ها می باشد برای توجیح اثر ضد سرطانی عصاره الکلی سیاهدانه و ترکیبات کینونی موجود در آن مکانیسم­های مختلفی پیشنهاد شده است که بخش از آن مربوط به تاثیر بر فعالیت آنزیم­ها، دفع رادیکال­های آزاد، مهار تکثیر سلولی، تغیر میزان گلوتاتیون داخل سلولی، فعالیت آنتی­اکسیدانی و شکار رادیکال­های آزاد و نیز القای آپوپتوزیس در سلول­های سرطانی از طریق مسیرهای وابسته به P53 و مسیرهای غیر وابسته به P53 می­باشند به نظر می­رسد که در میان این مکانیسم­ها، القای مرگ برنامه­­ریزی شده سلولی از مهم­ترین مکانیسم­های موثر در فعالیت ضد سرطانی لاین سلولی ACHN عصاره الکلی سیاهدانه می­باشد (خواجوی راد و همکاران[۴]،۱۳۹۲).

۲-۳- لاین سلولی MCF7

لاین سلولی MCF7 از مایع جنب از یک زن ۶۹ ساله دارای مورفولوژی شبه اپی­تلیال تهیه شده است که از ویژگی­های آن می­توان سنتز استرادایول را نام برد. محیط کشت این لاین سلولی EMEM (EBSS) به همراه  ۱% NEAAو ۱۰% FBS رشد می­نماید. البته این لاین سلولی در محیط کشت RPMI 1640 + 10% FBS نیز سازگار است که NCBI کد آن C135 است، خصوصیات این لاین سلولی جهت تشخیص در بررسی ایزوآنزیمی LDH,G6PD ثبت گردیده و کاریوتیپ این لاین سلولی در پاساژ ۵۷ ۲n=46 است، لذا نوع DNA جهت تشخیص از این قرار است (سول و همکاران[۵]، ۱۹۷۳) (شکل ۲-۷).

 

جدول(۲-۴) DNA Typing لاین سلولی MCF7

CSF1PO: FGA: TH01: TPOX: VWA: D3S1358: D5S818: D7S820: D8S1179: D13S317: D16S539: D18S51: D21S11: AMEL:
۱۰ ۲۳,۲۵ ۶ ۹,۱۲ ۱۴,۱۵ ۱۶ ۱۱,۱۲ ۸,۹ ۱۰,۱۴ ۱۱ ۱۱,۱۲ ۱۴ ۳۰  X

 

شکل (۲-۷) لاین سلولی MCF7

 

 

۲-۴- سلول لاین Vero

لاین سلولی Vero از کلیه از یک میمون بالغ آفریقایی سبز(aethiops Ceropithecus)  تهیه شده است. کشت سلول­ها در محیط کشت RPMI متشکل از۰٫۵٪ هیدرولیزات لاکتالبومین، عصاره مخمر ۰٫۱٪ و ۰٫۱٪ polyvinylpyrrolidone (PVP)  در ۹۸٪ BSS ارل، میسر است. لاین سلولی Vero به طور گسترده در مطالعات تکثیر ویروس و سنجش پلاک استفاده شده است، محیط کشت این لاین سلولی RPMI با ۱۰ درصد FBS که NCBI کد آن C101 است، خصوصیات آن جهت تشخیص در بررسی ایزوآنزیمی LDH,G6PD,NP ثبت گردیده است و کاریوتیپ این لاین سلولی در پاساژ ۱۴۷ ۲n=46 است لذا نوع DNA جهت تشخیص از این قرار است (یاسومورا و همکاران[۶]، ۱۹۶۳) (شکل ۲-۸).

جدول (۲-۵) DNA Typing لاین سلولی Vero

CSF1PO: FGA: TH01: TPOX: VWA: D3S1358: D5S818: D7S820: D8S1179: D13S317: D16S539: D18S51: D21S11: AMEL:
. . . . . . . . . . . . .  .

 

شکل (۲-۸) لاین سلولی Vero

 

 

۲-۱-۳- افتیمون

گیاه افتیمون (Cuscuta pentagona) از تیره cuscutaceae یکی از معروفترین گیاهان پارازیتی از خانواده پیچک صحرایی است. این گیاه یکساله که در بهار می­روید، به گیاهان میزبان خود حمله می­کند. گیاه افتیمون با رگبرگ­های زرد مایل به نارنجی فاقد ریشه بوده و برگ­های خود را گسترش می­دهد و برای دوام وتکثیر خود نیاز به اتصال به سایر گیاهان دارد. اخیرا نشان داده شده که برگ­های آن مواد معطر گیاه میزبان را درک می­کند. زمانی که روی میزبان مستقر شد تنه مو مانند آن دوبار دور ساقه میزبان می­پیچد و ساقه­های ریشه مانند مکنده را تولید می­کند و به بافت میزبان نفوذ می­کند و از ریشه آوندی گیاه برای جذب مواد غذایی و آب استفاده می­­­کند. بررسی مولکولی اخیر نشان می­دهد دو ژن آکواپورین LeAqp2) ،(TRAMP و آنزیم تغییر­دهنده دیوار­ سلولی ­(LeXTH1) در گوجه فرنگی در حمله ناموفق افتیمون بیان شده، اما نقش آنها در مکانیسم دفاعی مشخص نیست (جاستین وهمکاران[۷]،۲۰۱۰). همچنین گیاه افتیمون از نظر طبیعت نسبتا گرم وخشک است و از نظر دارویی برای بیماری­های عصبی، جنون، مالیخولیا، سردرد، دردهای مفصل و سرطان نتایج خوبی نشان داده است، همچنین عصاره متانولی افتیمون عملکرد آنتی­اکسیدانی دارد که بدن انسان را از آسیب­های اکسیداتیوی که به­ رادیکال­های آزاد نسبت داده می­شود محافظت می­نماید­ (حاج حسینی بابایی و همکاران، ۲۰۱۲). علیرغم پیشرفت­های مهم در تشخیص و درمان هنوز هم سرطان پستان از معضلات شایع زنان است. گرچه وجود داروهای مؤثری مانند تاموکسیفن ۱ و رالوکسیفن ۲ مدولاتورهای گیرنده استروژنی یا آنتی­استروژ­ن­ها ) و­­یا داروهای داخل توموری و لتروزول ( ممانعت کننده­های (Armidex) آناسترازول آروماتازی که به همراه اشعه درمانی و یا ادجوانت درمانی در طی ­۳۰ سال گذشته جان بسیاری از زنان مبتلا را نجات داده است، ولی معایب مختلفی از جمله عود موارد بیماری ناشی از متاستاز در چند ماه پس از درمان، اثرات ناشی از مصرف داروها بر روی متابولیسم گلوکوکورتیکوییدها و خطرات سرطان بعد از شیمی درمانی سرطان سینه سبب محدودیت استفاده از این سیستم­های درمانی شده است ­(لاورنس[۸]، ۲۰۰۲) (شکل۲-۹).

 

 

 

شکل (۲-۹) افتیمون Cuscuta pentagona

.

 

۲-۱-۳- قارچ گانودرما

قارچ گانودرما(Ganoderma Lucidum)­ از تیره Ganodermataceae یک تولید کننده مواد شیمیایی قارچی است. در ژاپن اسامی Munnertake، Sachitake، Reishi و در کره تحت عنوان Youngzhi مطرح شده است. ویژگی التیام و آرامش بخشی آن گزارش شده است. همچنین در­ درمان انواعی از بیماری­ها مشتمل بر فشارخون، دیابت، سرطان و ایدز موثر می­باشد­ (روسل و همکاران[۹]، ۲۰۰۶). علاوه بر آن اثر این گیاه در تمایز و حفاظت عصبی از سلول­های PC12 موش نیز مطرح شده است ­(هویی و دای[۱۰]، ۲۰۰۴). از سویی دیگر قارچ گانودرما تاثیر ضد تکثیری بر سرطان روده و معده دارد­ (یانگ و همکاران[۱۱]، ۲۰۱۳). در مجموع، از آنجایی که امروزه سرطان پستان یکی­از شایع ترین سرطان در زنان است و نیز به دلیل محدودیت مطالعات انجام یافته در حیطه تحقیق حاضر و با توجه به آنکه نتایج پژوهش­ها در خصوص موضوع این پژوهش در مواردی ضد­ و­نقیض بوده بر این مبنا، این پژوهش برای اولین بار به بررسی اثرات عصاره هیدروالکلی افتیمون و­ قارچ گانودرما برروی لاین سلولی سرطانی ­MCF7 پستان و لاین سلولی Vero اپی­تلیالی کلیه در محیط کشت انتخابی می­پردازد (شکل۲-۱۰).

 

شکل (۲-۱۰) قارچ گانودرما Ganoderma Lucidum

[۱] . Swamy & Tan

[۲] . Salem

[۳] . Worthen, et al

[۴] . Khajavi rad, et al

[۵] . Soule, et al

[۶] . Yasumura, et al

[۷]  . Justin, et al

[۸]  . Lowrence

 

[۹]  . Russell, et al

[۱۰] . Huie& Di

[۱۱]  . Yang, et al

دانلود متن کامل پایان نامه :

بررسی اثرات عصاره هیدروالکلی افتیمون و قارچ گانودرما بر لاین سلولی MCF7 سرطان پستان و لاین سلولVero اپی¬تلیالی کلیه در محیط کشت انتخابی

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
[do_widget id=search-3]