پایان نامه : ارتباط بزه دیدگی با بزهکاری زنان با فرمت ورد

بزه دیده شناسی

جرم شناسی بسیار دیر هنگام به مطالعه بزه دیده پرداخته است و هدف آن از روی آوردن به پژوهشهای بزه دیده شناختی علمی صرفا برآورده کردن رقم سیاه مجرمیت می باشد. تکامل تحقیقات در زمینه بزه دیده شناسی این امکان را فراهم کرد که جرم شناسان آگاهی لازم در زمینه پدیده مجرمانه و همچنین در زمینه ی بزه دیدگان دارای جنبه ی تاریخی هستند دستاورد جرم شناسان اولیه می باشند. این نسخ شناسی ها بیانگر این هستند که خصوصیات اهداف برای درک جرم و مجرم بسیار مهم هستند بخصوص زمانی که بزه دیده بطور آشکار بیگناه می نماید. این مساله بویژه در مورد دستبردها که مطالعه جرم شناسان آمریکایی را به اندیشه وا داشته و همچنین در جرایم خشونت ورزی که اغلب مجرم و بزه دیده بایکدیگر آشنایی قبلی دارند کاملا صادق است.

در قتلهای همراه با سرقت، این جرم سرقت است که از لحاظ علت هدف قراردادن بزه دیده هم است و در تصفیه حساب های شخصی در محلات جرم نیز شناخت قانون محلی و در قتلهای خانوادگی، روابط خانوادگی را باید در نظر داشت.

این قتلهای ارتکاب یافته در جریان نزاع، اغلب بخاطر شرف و حیثیت است. به بررسی روابط طرفین بویژه در مورد خشونت های جنسی می پردازیم و از لحاظ آماری می توان بوضوح ثابت کرد قبل از ارتکاب جرم یکدیگر را شناخته اند. قتلهایی که متوجه زنان می وشد بعضا ناشی از تعارضات درون خانوادگی است. هنگامی که زن دیگر وضعیتی که در آن احساس خطر می کند را تحمل نمی کند جرم متوجه او می وشد و او قربانی می سازد. بسیار نادر است که یک زن مرتکب جرم خشونت و دزدی شود. از لحاظ آماری در موارد قتل همراه با سرقت بجز گاهی از اوقات آنهم به عنوان شریک جرم اثری از زنان به چشم نمی خورد. با این وجود مشاهده می شود که خشونت زنانه رو به افزایش است. در بعضی از مواقع احتمال زیادی دارد که بزه دیده از یک جرم دوبار قربانی شود. این نشانه آسیب پذیری است و بیان می کند که بزه دیده شناسی بیش از حد در معرض جرم قرار دارد و یا اینکه بزه کاران خود بزه دیده شوند دربزه دیده شناسی علمی منشا علمی به تحلیل این موضوع پرداخته می شود.

ب: بزه دیده شناختی حمایتی

حقوق بشر بزه دیده مدار دستاورد تعامل 2 بخش حقوق بشر، حمایت از بزه دیده در میانه سده بیستم است. تردیدی نیست که بزه دیده شناسی در برخی از هدف های جنبش متون بشر نقض داشته است. زیرا حقوق بشر که در چارچوب حقوق بین المللی قراردادی و هدفی تدوین شده عبارت است از دسته های متنوعی از حق های ایجابی (مانند تامین رفاه و آموزش و پرورش) و حق های سلبی (منع تبعیض و شکنجه) که هدف آن ارتقا و حمایت از کرامت انسانی بویژه در حوزه های حق سلبی. اگر هر یک از این حق ها نقض شود. شخص دارنده ی آن حق نقض شده می توانی قربانی (بزه دیده) خوانده شود. بدین سان می توان گفت که در گفتمان علوم جنایی بزه دیدگی بیش از بزه دیده شناسی مطرح بوده است. بزه دیده شناسی به دنبال شناخت علت ها و آثار بزه دیدگی است و هدف آن عبارت است از یافتن پاسخی سودمند به آثار منفی بزه دیدگی گذشته و پیش گیری از تکرار بزه دیده سازی (در بستر نقش های حقوق بشری، یعنی پیش گیری از جنایت کارهای آینده) بدین سان یکی از هدف های مبهم بزه دیده شناسی هم چون حقوق بشر، تضمین کرامت انسانی است. تاریخ حقوق بشر نمایان گر کوشش برای تضمین کرامت انسانی است (واقعیت آن است که باوجود برجستگی اندیشه های غربی در پیدایش حقوق بشر این مفهوم دانشمندان و شخصیت های از سنت های دینی، فرهنگی گوناگون پدید آورد و گسترش داده اند. [1]

در این میان حکم رانان نیز ارتقا و رواج این اندیشه ها بسیار کمک کرده اند. هرچند نسبت پرده عمومی از این حق ها همواره آن را نقض نیز می کرده اند. این مساله سبب شد تا ملت ها برای تعیین قواعد بین المللی در زمینه ی حقوق بشر، بویژه پس از رخداد جنگ جهانی دوم در سده بیستم گام های مهمی بردارند. در همان زمان بود که بزه دیده شناسی نیز از بستر برخی از این پیش دست های حقوق بشری سر برآورد.

سازمان ملل متحد همواره تلاش کرده است تا الگوی جنایی را برای طرح ریزی و اعمال یک سیاست جنایی بین المللی تعریف کند که هم زمان بر 2 مدار بزه دیده و بزه کار بچرخند. در پرتو رسالت پیش گیری از جرم در دادگری جنایی، سازمان ملل هم زمان پیش گیری از بزه کاری و بزه دیدگی را در نظر دارد. در کنار دادگری جنایی احتمال دادگری سزا دهنده، دادگری با پروانده و دادگری ترمیمی و اجتماعی نیز مورد توجه بین الملل است.

امروزه از موارد گفتمان جهانی سازمان حقوق بشر بزه دید مدار سخن گفت در برنامه های سیاست جنایی سازمان ملل از 2 دهه پایانی سده بیستم تا آغازین دهه ی هزاره سوم قرار دارد. بدین سان حق های بزه دیده بر پایه مفهوم دسترسی به دادگری و رفتار تعارض های متهم یا بزه کار (مفهوم دادرسی دادگرانه) 2 ضلع اصلی دادگری جنایی حقوق بشری معاصر را تشکیل می دهد. اصول دادرسی دادگرانه به همان اندازه برای تضمین جلوگیری از نقض های بنیادی بشر پیش بینی شده است.

خرید و  دانلود فایل پایان نامه ارشد : ارتباط بزه دیدگی با بزهکاری زنان با فرمت ورد (DOC)

ملاک های جهانی حمایت از بزه دیده در بستر حق شناخته شده ی بین المللی برای بزه دیدگان و چگونگی تحول این ملاک ها مهم ترین جلوه های این حق های شناخته شده است که به آن بزه دیده شناسی حمایتی گفته می شود مانند:

الف) حق های جهانی بزه دیدگان در پرتو اصل دسترسی به دادگری و رفتار (دولت باید ضمن احترام به هنجار های حقوق بین المللی بشر و حقوق بشر دوستانه اجرا این هنجارها و احترام به آن را تضمین کنند.)

ب) تحول ملاک جهانی حمایت از بزه دیده در پیش نویس کنوانسیون 2010 بزه دیدگان

قطعنامه های گوناگونی (شوراهای اقتصادی و اجتماعی) گزارش های دبیر کل سازمان ملل، جامعه جهانی بزه دیده شناسی

ج)هم ترازی حق های بزه دیده و متهم (بزهکار)

د) دسترسی پذیری ساز و کارهای دادگری

هـ) ساز و کارهای پاسخ گویی به نیاز های بزه دیدگان

[1] موحد، محمدعلی، در سوای حق و عدالت، از حقوق طبیعی تا حقوق بشر، جلد اول، تهران، انتشارات نشر دادنامه، چاپ اول، 1389، ص 423

سایت پتروس کاملترین بانک دانلود پایان نامه ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با هزاران فایل پایان نامه و پروپوزال آماده دانشجویی با فرمت word و پسوند doc قابل ویرایش کارشناسی ارشد با امکان دانلود رایگان پروپوزالها و پایان نامه ها امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. سایت پتروس یکی از  کاملترین و بزرگ ترین سایت های فروش پایان نامه آماده می باشد شما در سایت پتروس امکان دانلود پروژه دانشجویی ، دانلود پروپزال و همچنین دانلود پایان نامه را خواهید داشت. در صورتی که به دنبال پایان نامه و پورپوزال دانشجویی خاصی می گردید می توانید در باکس زیر کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :

Error: Your Requested widget " search-3" is not in the widget list.
 • [do_widget_area first-footer-widget-area]
  • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area1]
   • [do_widget_area homepage-narrow-widget-area2]
    • [do_widget_area homepage-normal-widget-area1]
     • [do_widget_area homepage-normal-widget-area2]
      • [do_widget_area narrow-primary-widget-area]
       • [do_widget_area primary-widget-area]
        • [do_widget id="recent-posts-2"]
        • [do_widget id="recent-comments-2"]
        • [do_widget id="archives-2"]
        • [do_widget id="categories-2"]
        • [do_widget id="meta-2"]
       • [do_widget_area widgets_for_shortcodes]
        • [do_widget id="search-3"]
        • [do_widget id="search-4"]
       • [do_widget_area wp_inactive_widgets]
         
        bigtheme